Цитата
«Східна Європа в значній мірі деіндустріалізована, за виключенням Чехії. Саме тому фермери дуже помітні в економіці. Й ігнорувати їх жоден політик у Польщі не буде. Тим паче – напередодні виборів», - наголосив він.
Відповідаючи на запитання, як слід трактувати заяви та дії польської сторони – як турботу про власний АПК чи як спробу політиків схилити до себе виборців, Андрій Золотарьов насамперед зазначив, що «економічний націоналізм ніхто не відміняв, і фермерів захищають дуже активно не тільки в Польщі, а й в Угорщині, Румунії, Словаччині».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Польща бачить Україну конкурентом на ринках ЄС та готується до цього - експерт про блокування українського агроекспорту
«Саме тому економічні інтереси держави – понад усе. А те, що добре для фермерів – те добре для держави. Ми пам’ятаємо, як фермери дуже активно протестують. Іноді тракторами перекривають дороги, і політики цього бояться», - вважає експерт.
«Досить багато дій зовнішніх фактично вимушені політичними обставинами всередині країни. Ліберали у Польщі звинувачують «Право і справедливість» у тому, що вона розкручує загрозу "вагнерівців", щоб досягти якихось політичних результатів. Те саме – із фермерами. Тому що грати в захисника національних інтересів політично вигідно. А враховуючи суспільні настрої в Польщі - це якщо не джекпот, то дуже добрий передвиборчий бонус», - резюмував політолог.
Контекст
Восени поточного року в Польщі мають відбутися чергові парламентські вибори для обрання усього складу Сейму та Сенату. Останні чергові вибори у 2019 році призвели до переобрання більшості на чолі з правлячою партією «Право і справедливість», але з перебуванням у меншості в Сенаті. Процес виборів до Сейму відбувається за системою пропорційного представництва за партійними списками.
Дату парламентських виборів відповідно до положення Конституції призначає президент Польщі. У відповідності до процедури обрахування дати виборів серед можливих дат майбутнього дня голосування - 15 жовтня, 22 жовтня, 29 жовтня або 5 листопада. Рішення про дату виборів президент Анджей Дуда має ухвалити не пізніше 14 серпня 2023 року.
Основними силами, на передодні виборів, експерти розглядають правлячу партію «Право і справедливість» та платформу "Громадянська коаліція". Окрім того, останнім часом точаться розмови про те, що популярності набуває партія «Конфедерація», яку називають відверто антиукраїнською. Окрім того, у виборах планує брати участь спілка фермерів "АГРОунія".
Нагадаємо
Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс наголосив, що якщо Європейська комісія відмовиться продовжити ембаhго на імпорт українських зернових до ЄС після 15 вересня, Польща закриє кордон самостійно. На його думку, рішення про закриття кордону для українських сільськогосподарських товарів ухвалять й інші прифронтові країни.
«Навіть якщо Європейська комісія не ухвалить такого рішення, ми закриємо кордон для українських продуктів після 15 вересня. Я думаю, що деякі з 5 прифронтових країн зроблять те саме. Це не проти когось, а в інтересах добробуту польських фермерів», - цитує Роберта Телюса Міністерства сільського господарства та розвитку Польщі у соцмережі X.