Деталі
В Інституті повідомили, що до переліку зокрема входили такі назви: "Суворовське", "Горького", "Первомайськ", "Чкаловка", "Червоне", "Першотравенка", "Потьомкине", "Ватутіне" тощо. За їх словами, після оприлюднення "здійнявся галас" і розпочалося "цілеспрямоване цькування" Комісії.
"Посипалися звернення не лише обурених громадян, а й цілих державних інституцій. Комісію звинуватили і у відсутності "чітких" рекомендацій, і у перевищенні повноважень, і у тому, що ми піддалися на провокації. З-поміж цього галасу була лише одна спроба фахово проаналізувати ситуацію, проте автор не мав повної інформації і не звернув уваги на те, що кампанія з дискредитації Комісії має всі ознаки замовлення і може керуватися з одного центру", - йдеться в повідомленні.
УІНП підкреслило, що науковці, залучені Комісією до підготування рекомендацій, застосували методи і прийоми, які застосовує лінгвістична наука. Це дозволило визначити, що "Першотравенські, Чкаловки і Ватутіне" є лексичними одиницями-символами.
Цитата
"Схвалюючи Перелік сіл, селищ та міст, назви яких не відповідають стандартам державної мови, Комісія виходила з того, що "стандарт державної мови" - це сукупність орфографічних, лексичних, словотвірних, морфологічних, синтаксичних норм і правил, які засвідчені в академічних словниках та граматиках української мови, визначають функціонування мовних підсистем усіх рівнів та можуть бути кодифіковані у відповідних нормативних документах.
Саме тому назви населених пунктів на кшталт "Партизанське", "Першотравневе", "Чкаловка" є не лише виразниками російської імперської політики, а й грубим порушенням лексичних норм української мови", - заявили в Інституті.
Раніше
Український інститут національної памʼяті підготував перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики відповідно до Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".