Цитата
«Мобінг – це дії керівника або працівників колективу стосовно колеги, які спрямовані на приниження гідності. Людина в даній ситуації, коли її права применшують, відчуває себе приниженою або емоційно пригніченою. Які причини такої поведінки? Психологічна незрілість. В Україні людина отримує незалежність та статус дорослого у 18 років, проте це не означає, що вона стає психологічно дорослою особистістю. Частіше ми маємо справу з дорослими психологічними дітьми. Ці люди стали дорослими за віком, але мають досить низьку усвідомленість та психологічну гнучкість. Сюди ще накладається купа травм, які вони несуть через усе життя», – розповіла Єрмоленко.
Деталі
Зі слів психолога, колеги чи керівник хочуть ствердитися за рахунок іншої людини і довести самим собі власну перевагу. Дані особи намагаються завоювати авторитет не за рахунок здорових відносин, де можна домовлятися, а за рахунок страху.
«Все родом з дитинства і не пропрацьовані травми йдуть в доросле життя, в стосунки із колективом, з друзями, з партнером. Наприклад, у психологічно незрілого керівника могла бути сувора мама, яка за кожну помилку його соромила. В результаті в нього сформувалася реакція сорому на кожну невдачу. Якщо травма не пропрацьована, він не розуміє, що з ним відбувається. В дитинстві людина нічого не могла з цим зробити, а от в дорослому житті вона може використати свою владу і присоромити підлеглого, знецінити його, можливо навіть забрати надбавку чи інші бенефіти», – зазначила Єрмоленко.
Що потрібно зробити, аби вберегти психіку у випадку утиску прав зі сторони керівника чи колеги? Психолог радить ні в якому разі не ігнорувати дану ситуацію і відстоювати особисті кордони.
«Роботу ви зможете знайти завжди, а от зі своїм психологічним станом, з вигоранням, заниженою самооцінкою, впоратися буде в рази важче. І чим більше травматичного досвіду, тим важче з ним потім працювати. Крім того, варто відстоювати свої кордони. Ви точно маєте знати, які у вас посадові обов’язки, що в них входить, а що – ні. Тут важливо бути прискіпливим працівником. Адже людьми, які не можуть відстояти свої кордони, користуються, скидають купу роботи та змушують виконувати те, що вони б не хотіли робити, маніпулюючи, а не домовляючись», – радить психолог.
Також необхідно розвивати психологічну зрілість, відвідувати психолога і пропрацювувати психологічні травми. Адже емоційно зрілою людиною важко маніпулювати.
Нагадаємо
Нардепи ухвалили у першому читанні законопроєкт № 5749, який передбачає штрафи за мобінг – системні цькування та приниження на роботі.