Цитата
“ЄС повинен прийняти рішення, щоб як мінімум з 15 вересня закінчилося блокування українського агроекспорту. Якщо ми говоримо про правовий статус ЄС, то тоді, будь ласка, наповніть реальним змістом наш статус кандидата в члени ЄС. Забезпечте нам рівні умови з іншими — вони не мають право перешкоджати експорту. Ми дуже вдячні всім, хто нам допомагає, але є правила й ми якраз боремося, аби ці цивілізовані правила діяли однаково для всіх країн, а не вибірково. А якщо у Європі політики в угоду власним інтересам порушують статут ЄС, то, вибачте, це трохи не те, куди ми хотіли”, — наголосив експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Польща закриє кордон для українських с/г товарів після 15 вересня: до неї можуть приєднатися ще декілька країн
Деталі
За його словами, правова база Євросоюзу прямо говорить про те, що жодна країна по відношенню до кандидата в члени ЄС не може приймати рішення на кшталт польських. У той час, коли польські аграрії продають зерно за ціною вдвічі більшою, аніж вартість українського, Польща отримує від ЄС найбільшу дотацію для підтримки свого сільського господарства. Хоча, зазначив експерт, до “цього нам розповідали, що у Польщі саме ефективне сільське господарство, бо мовляв там є такі фермери тощо”.
“Тут є проблема. З одного боку, бездотаційно польські фермери не виживають. Ми повинні це для себе зрозуміти й зробити висновки, не критикуючи поляків. Вони такі, які вони є. Вони багато чого зробили для нас й наразі роблять. Але з точки зору напрямків розвитку нашого сільського господарства ми повинні це врахувати. Просто врахувати”, — підкреслив Геннадій Новіков.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт про оптимальний напрямок українського агроекспорту: в ЄС 27 країн, а у світі — майже 200
Він додав, що однією з причин наявної ситуації є те, що польські виробництва, які займалися переробкою продукції АПК — “борошняні підприємства, й олійні, альтернативне паливо” — почали скуповувати більш дешеве українське транзитне зерно.
“Це для Польщі вигідно — чим більше буде переробки, тим більше зростає переробна галузь. Але рахувати це ані Польща, ані ЄС не хочуть. Наші представники повинні це під час перемовин звертати увагу на позитивний вплив українського зерна на економіку Польщі”, — зазначив Геннадій Новіков.
Нагадаємо
Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс наголосив, що якщо Європейська комісія відмовиться продовжити ембаго на імпорт українських зернових до ЄС після 15 вересня, Польща закриє кордон самостійно. На його думку, рішення про закриття кордону для українських сільськогосподарських товарів ухвалять й інші прифронтові країни.
“Навіть якщо Європейська комісія не прийме такого рішення, ми закриємо кордон для українських продуктів після 15 вересня. Я думаю, що деякі з 5 прифронтових країн зроблять те саме. Це не проти когось, а в інтересах добробуту польських фермерів”, — цитує Роберта Телюса твітер Міністерства сільського господарства та розвитку Польші.