До мовного омбудсмена з початку року надійшло 455 звернень про порушення закону про мову

До мовного омбудсмена з початку року надійшло 455 звернень про порушення закону про мову

Київ  •  УНН

8 березня 2023, 07:25 • 728302 перегляди

КИЇВ. 8 березня. УНН. Від початку 2023 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 455 звернень громадян про порушення Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", 60% з яких - щодо сфери обслуговування споживачів. Про це поінформували в офісі мовного омбудсмена, передає УНН.

Деталі

Як повідомляється, 192 звернення стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів, через які здійснюється обслуговування споживачів, 81 звернення - порушення безпосередньо під час обслуговування.

Залишається проблема з дотриманням вимог законодавства щодо мови інформації для загального ознайомлення (ст. 28). За 2 місяці 2023 року надійшло 31 звернення громадян щодо зовнішньої реклами та вивісок.

13 звернень громадян надійшло щодо порушення законодавства про державну мову педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти (ст. 21).

Щодо порушення закону у сфері охорони здоров’я під час надання послуг окремими медиками в лікарнях, діагностичних центрах та сімейних амбулаторіях, а також отримання інформації від лабораторних центрів недержавною мовою повідомили 5 громадян (ст. 33).

Найбільше повідомлень про порушення надійшло з міста Києва (159 звернень), Одеської (66), Харківської (47), Дніпропетровської (42), Миколаївської (24) та Київської (20) областей.

8 звернень надійшло з Полтавської області, по 7 - з Сумської, Запорізької, Львівської та Житомирської, по 5 - з Чернігівської та Вінницької, по 4 - із Черкаської та Кіровоградської, по 3 - з Чернівецької, Волинської та Хмельницької областей, 2 звернення з Донецької області, з Тернопільської, Луганської та Закарпатської - по 1. З інших областей звернень громадян не надходило, у 28 випадках не вдалося встановити регіон заявника.

Цитата

“За результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову Уповноваженим вжито заходів реагування, у т. ч. проведення державного контролю та накладення на порушників санкцій, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Про результати заходів реагування інформуватимемо додатково”, – інформують в офісі Уповноваженого.

Доповнення

Понад 80% громадян України використовують українську мову в побуті. Як повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, наразі українці більш відповідально та усвідомлено ставляться до державної мови.

З 16 липня в Україні набули чинності друга та шоста частини статті 27 закону про державну мову. Згідно з нормами, українська мова має стати мовою вебресурсів та інтерфейсів користувачів.

Тарас Кремінь заявив, що за порушення мовного закону в Україні каратимуть попередженням або штрафом за рішенням мовного омбудсмена.