Гітанас Науседа: НАТО слід облаштувати постійні бази біля російського кордону
Київ • УНН
КИЇВ. 11 липня. УНН. НАТО слід відмовитися від своїх обмежень на створення постійних оборонних баз поблизу кордонів росії, бо основний договір з москвою «мертвий», заявив президент Литви Гітанас Науседа в інтерв'ю The Times, пише УНН.
Деталі
Як зазначається, одним із центральних питань на саміті НАТО будуть довгострокові плани щодо захисту східного флангу Альянсу від нападу росії, в тому числі за рахунок розміщення більшої кількості військ і техніки в прикордонних державах.
Альянс уже розмістив міжнародні сили в дев'яти країнах, таких як Польща та країни Балтії. Однак ці розгортання здійснюються строго на основі ротації, причому підрозділи часто виводять лише через шість місяців через договір 1997 року з росією, який забороняє «постійні» бази НАТО на більшій частині території колишнього східного блоку.
Литва та інші союзники стверджують, що путін фактично зруйнував цю угоду серією агресивних кроків.
Цитата
«Оскільки росія робить активні кроки з розгортання тактичної ядерної зброї в білорусі —, — а в нас є всі докази того, що це відбувається, — ми маємо, нарешті, оголосити цей установчий акт НАТО і росії мертвим. Без такого кроку це все ще забруднює мислення в деяких столицях (НАТО). Це, як і раніше, утримує нас у сірій зоні стратегічної амбівалентності», — сказав Науседа.
Президент Литви зазначив, що «інфраструктуру» для боєголовок було переміщено до білорусі, і, ймовірно, запуск ракет буде лише питанням часу. «Ви знаєте, ми постійно чуємо ці погрози (російської ядерної атаки)», — сказав він. «Можливо, тому ми якось до них звикли.
«Тому ми повинні залишатися сильними, згуртованими і показувати, що нас не залякати володимиром путіним, тому що інакше він негайно отримає сигнали про нашу вразливість», - заявив Науседа.
Доповнимо
Минулого місяця Німеччина, яка раніше захищала договір з росією, внесла істотні зміни, оголосивши, що поліпшить свою присутність у Литві до «постійної» мотострілецької бригади чисельністю близько 4000 солдатів, щойно на місці буде побудовано необхідні казарми і тренувальні бази.
Контекст
9 червня 2023 року на зустрічі із самопроголошеним президентом білорусі олександром лукашенком путін заявив, що розміщення російської тактичної ядерної зброї в білорусі почнеться після того, як об'єкти будуть готові.
27 червня олександр лукашенко заявив, що значна частина російського ядерної зброї, яку планують завезти до білорусі, вже перебуває на території країни.