Іран помилував понад 22 тисячі осіб, заарештованих під час протестів
Київ • УНН
КИЇВ. 13 березня. УНН. У понеділок Іран оголосив, що верховний лідер країни помилував понад 22 000 осіб, заарештованих під час недавніх антиурядових протестів, які охопили Ісламську Республіку. Незалежного підтвердження масового помилування не надходило. Про це УНН інформує посилаючись на агентства АР та IRNA.
Заява голови судової системи Ірану Голям Хоссейна Мохсені-Еджехі вперше дає уявлення про повний розмах урядових репресій, які відбулися після демонстрацій з приводу вересневої смерті 22-річної Махси Аміні. Це також свідчить про те, що іранська теократія тепер почувається в достатній безпеці, щоб визнати масштаб заворушень, які були однією з найсерйозніших проблем для істеблішменту після Ісламської революції 1979 року, зазначає АР.
Деталі
Державне інформаційне агентство IRNA цитує Еджехі, який оголосив цю цифру у понеділок. Іранські державні ЗМІ раніше припускали, що верховний лідер аятола Алі Хаменеї може помилувати багатьох людей, які брали участь у демонстраціях напередодні священного для мусульман місяця Рамадан, який розпочнеться пізніше наступного тижня.
Еджехі сказав, що загалом 82 656 ув'язнених та осіб, яким висунуто звинувачення, було помилувано. За його словами, з них близько 22 628 людей було заарештовано під час демонстрацій. Він додав, що помилувані не чинили крадіжки чи насильницькі злочини. З його коментарів випливає, що реальна кількість затриманих на демонстраціях ще більша.
За даними іранських активістів-правозахисників, які стежать за репресіями, під час протестів було заарештовано понад 19 700 людей. Група заявила, що щонайменше 530 людей було вбито внаслідок жорстокого придушення владою демонстрацій. Іран уже кілька місяців не повідомляє даних про загиблих.
Доповнення
Оголошення судової влади було зроблено напередодні святкування наступного тижня Новруза, перського Нового року. У вівторок деякі громадяни в Ірані також відзначають перську традицію, відому як Фестиваль вогню, пов'язану із зороастрійською релігією. Прихильники жорсткої лінії не схвалюють такі святкування, вважаючи їх пережитком язичництва.
Навколо обох подій пролунали заклики до антиурядових протестів. Хоча в останні тижні масові демонстрації стихли, у деяких кварталах іранської столиці Тегерана все ще можна почути нічні співи проти іранської теократії.