Міжнародний аудит від VISA незадовго до ліквідації банку "Конкорд" не знайшов порушень у його роботі - відповідь МПС
Київ • УНН
КИЇВ. 6 листопада. УНН. Представники міжнародної платіжної системи (МПС) VISA за підсумками перевірки виконання вимог щодо відповідності міжнародним стандартам не знайшли будь-яких значних порушень у роботі банку «Конкорд», повідомляє УНН з посиланням наявний у розпорядженні агентства лист старшого директора із безпеки та цілісності екосистем VISA CEMEA Олександра Амалорпавараджа (Alexander Amalorpavaraj).
Деталі
Як йдеться у тексті документа, для проведення перевірки за Глобальними стандартами ризик-політики еквайрингу (GARS) банк залучив рекомендованого VISA британського аудитора. Звіт та статус виконання всіх рекомендацій, до яких представники компанії не заявили протесту, були отримані МПС своєчасно.
Крім того, відповідно до документа, станом на лютий поточного року VISA не було зафіксовано порушень щодо трансакцій азартних онлайн-ігор за кодом MCC (Merchant category code – ред.) 7995. Також у листі зазначається, що з липня 2021 року банк не фігурував в жодній програмі Visa Risk Management.
Більш того, станом на початок поточного року усі представники ринку азартних онлайн-ігор, транзакції за якими проходили через «Конкорд», були відповідним чином зареєстровані у VISA та вели законну діяльність в Україні, а фактів міскодингу за 2022 рік виявлено не було.
Також у листі зазначається, що банк виконав вимогу щодо співпраці з МПС у напрямку Visa Compliance й надав всі відповіді на запити в рамках програми фінансової розвідки та аналітики (FIA).
Нагадаємо
Співзасновниця фінтех-екосистеми Concord Fintech Solutions та банку «Конкорд» Олена Сосєдка раніше зазначала, що за останні два з половиною роки банк не отримав жодного штрафу від Mastercard чи Visa за міскодінг. За її словами, це свідчить про те, що міжнародні платіжні системи «не бачили нічого нелогічного ні у трафіку, ні у діях банку». Але, наголосила вона, в українських реаліях діють подвійні стандарти щодо начебто виявлених фактів міскодінгу й саме з цим могло бути пов’язане рішення про відкликання банківської ліцензії в АТ «АКБ «КОНКОРД» та його ліквідацію з 1 серпня 2023 року.
Як вказувалося у повідомлені держрегулятора, «відповідне рішення ухвалене згідно зі статтею 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність» у зв’язку із систематичним порушенням Банком вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Крім того, протягом останніх двох років НБУ «за вчинені банком порушення» застосував до «Конкорду» штрафні санкції у розмірі 60,4 млн грн.
Надалі, з приводу швидкості отримання коштів вкладниками та клієнтами банку співвласниця «Конкорду» Олена Сосєдка зазначила, що високоліквідних активів банку вистачить , щоб вкладники банку та акціонери отримали власні кошти, а, власне, виплати можна провести за 2-3 тижні. Але процес ліквідації банку жорстко зарегульований законодавчо. У подальшому з’явилася інформація про проблеми у діяльності благодійників, кошти яких були заблоковані у банку. Після того, як інформація стала публічною, члени фінансового комітету ВР наголосили на готовності розглянути питання щодо черги виплати коштів благодійним організаціям під час ліквідації банків.
Про таку готовність ексклюзивно УНН повідомили народний депутат, член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Андрій Ніколаєнко та його колега, народний депутат Ніна Южаніна. На думку Ніни Южаніной, ситуація навколо банку «Конкорд» свідчить про те, що Нацбанк пішов на політичні кроки, а не на достеменне вивчення становища банку. Нардеп зазначила, що «Конкорд» - це банк, «щодо закриття якого хайпують деякі члени профільного комітету», але вони не цікавляться тим, «хто є клієнтами і чим це може обернутися для порядних клієнтів і фізичних, і юридичних осіб». Своєю чергою Андрій Ніколаєнко висловим думку про те, що в історії з відкликанням ліцензії та ліквідацією «Конкорду» може бути політичний підтекст.