Створення бібліотеки еталонних зразків готової тютюнової продукції посилить експертні можливості у боротьбі із нелегальним обігом відповідних товарів - Олександр Рувін

Створення бібліотеки еталонних зразків готової тютюнової продукції посилить експертні можливості у боротьбі із нелегальним обігом відповідних товарів - Олександр Рувін

Київ  •  УНН

25 квітня 2024, 05:43 • 154194 перегляди

Read in English

Створення єдиної бібліотеки зразків тютюнових виробів на базі Київського науково-дослідного інституту судових експертиз значно розширить можливості держави у боротьбі з нелегальним ринком тютюнових виробів та виявленні фальсифікату.

Створення на базі Київського науково-дослідного інституту судових експертиз єдиної бібліотеки зразків тютюнових виробів суттєво розширить коло можливостей держави по детінізації цього ринку. На якій стадії нині перебуває цей процес і чому остаточне формування такої бібліотеки потребує законодавчих змін розповів директор КНДІСЕ Олександр Рувін в ексклюзивному коментарі УНН.

Деталі

За словами Рувіна, наразі на базі КНДІСЕ відбулися зустрічі робочої групи до якої залучені представники багатьох правоохоронних органів України, Державної податкової служби України, Державної митної служби України, а також представники найбільших компаній – виробників тютюнової продукції.

"Передбачається, що бібліотека еталонних зразків готової тютюнової продукції включатиме всі зразки тютюнових виробів, які реалізуються на території України. Це значно підвищить ефективність проведення експертиз за фактами виявлення підробок та посилить експертні можливості у боротьбі із нелегальним обігом відповідних товарів. Це однозначно дуже непроста робота, яка потребує багато зусиль усіх залучених учасників, а також законодавчих змін", – зазначив Рувін.

Він додав, що необхідність створення такої бібліотеки саме на базі КНДІСЕ викликана тим, що ще у 2019 році Розпорядженням Кабінету Міністрів України Інститут було визначено головною державною експертною установою, відповідальною за проведення криміналістичних експертиз щодо встановлення автентичності тютюнової продукції та ідентифікації обладнання, на якому вона виготовлена.

Рувін підкреслив, що впродовж останніх років Інституту вдалося значно покращити матеріально-технічну базу та розширити міжнародне співробітництво з нашими іноземними партнерами, з метою обміну досвідом та вивчення кращих практик експертної роботи.  

"Наразі КНДІСЕ має повний комплект обладнання, зокрема спеціальний апаратний комплекс для визначення характеристики тютюну та його походження, що дозволяє оперативно та повноцінно досліджувати як тютюнові вироби, так і матеріали їх пакування. Крім того, КНДІСЕ єдина установа нашої держави, яка проводить дослідження обладнання нелегальних лабораторій, які виготовляють наркотики та тютюнові вироби.

Експерти, котрі проводять відповідні дослідження тютюнових виробів, пройшли спеціальну підготовку, в тому числі у провідних лабораторіях країн Європейського Союзу, та мають відповідні сертифікати. Крім того, вони систематично підвищують власну професійну компетентність", – підсумував директор КНДІСЕ.

Додатково

Економіст Олег Гетьман в коментарі УНН розповів, що пропозиція зобов’язати виробників подавати зразки тютюнової продукції та доручити формування єдиної бази Київському науково-дослідному інституту виникла в рамках діяльності Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради.

"У рамках роботи ТСК, куди входить багато незалежних експертів, ми розглядали різні варіанти, як можна протидіяти сірим схемам і сформували близько 10 пропозицій, що можна було б зробити, виходячи з аналізу проблематики і специфіки українських схем. І це була одна з пропозицій незалежних аналітичних центрів.

КНДІСЕ - єдина установа, якій ми довіряємо, яка має на цей час високу репутацію і єдина, яка робить якісно такі експертизи.

Поки що ми в деталях не розглядали концепцію. Це як ідея, яка обговорюється. Далі всі деталі ми будемо з’ясовувати разом з нардепами, експертами КНДІСЕ і буде розроблений детально механізм. Поки що концептуально намагаємося це узгодити як ідею", - зазначив Гетман.

Додав, що податковий комітет Ради та його голова Данило Гетманцев ще не взяли до уваги цю пропозицію.

"На це питання поки що не реагував, але за підсумками комітету 25 березня, який був присвячений нелегальному ринку тютюну, сформовані пропозиції комітету і туди увійшло близько 15 інших пропозицій, серед них – 10 пропозицій наших експертів. Тож там безліч всього іншого, корисного і важливого, але ця пропозиція ще не увійшла, але працюємо далі", - повідомив експерт.

Щоб запобігти незаконному обігу, в Україні створять бібліотеку еталонних зразків готової тютюнової продукції - КНДІСЕ26 грудня 2023, 11:03 • 32709 переглядiв