Забруднення повітря пов'язане зі зростанням стійкості до антибіотиків - дослідження
Київ • УНН
КИЇВ. 8 серпня. УНН. Забруднення повітря сприяє зростанню стійкості до антибіотиків, що становить значну загрозу для здоров'я людей у всьому світі, свідчать результати глобального дослідження. Про це пише УНН з посиланням на The Guardian.
Деталі
Аналіз, проведений на основі даних з понад 100 країн за майже два десятиліття, вказує на те, що збільшення забруднення повітря пов'язане зі зростанням стійкості до антибіотиків, при чому це стосується кожної країни і кожного континенту. Дані аналізу також свідчать про те, що зв'язок між цими двома факторами з часом посилюється.
Стійкість до антибіотиків є однією з найбільш швидкозростаючих загроз глобальній охороні здоров'я. Вона може торкнутися людей будь-якого віку в будь-якій країні і, за оцінками, eже вбиває 1,3 мільйона людей на рік.
Основними факторами, як і раніше, є зловживання та надмірне використання антибіотиків, які застосовуються для лікування інфекцій. Але дослідження припускає, що проблема загострюється через зростання рівня забруднення повітря.
«Наш аналіз надає переконливі докази того, що збільшення рівня забруднення повітря пов’язане зі збільшенням ризику резистентності до антибіотиків, - пишуть дослідники з Китаю та Великої Британії. - Цей аналіз вперше показує, як забруднення повітря впливає на стійкість до антибіотиків у всьому світі». Їх результати опубліковані в журналі Lancet Planetary Health.
У дослідженні не розглядалися наукові пояснення, чому ці два фактори можуть бути пов'язані між собою. За словами авторів, дані свідчать про те, що тверді частинки PM2,5 можуть містити стійкі до антибіотиків бактерії та гени резистентності, які можуть переноситися з одного середовища в інше і вдихатися безпосередньо людиною.
Згідно з дослідженням, боротьба із забрудненням повітря може допомогти зменшити стійкість до антибіотиків. Контроль над забрудненням повітря може значно знизити смертність і економічні витрати, спричинені антибіотикорезистентними інфекціями.
Доповнення
До цього часу існували обмежені дані про те, наскільки сильно забруднення повітря PM2.5, що складається з частинок, які в 30 разів менші за ширину людської волосини, впливає на резистентність до антибіотиків у всьому світі.
Джерелами PM2,5 є дорожній рух, промислові процеси та спалювання вугілля і деревини в домашніх умовах. Дані вказують на те, що 7,3 мільярда людей у світі безпосередньо піддаються небезпечному впливу середньорічних рівнів PM2,5.
Отримані дані свідчать про те, що стійкість до антибіотиків зростає зі збільшенням вмісту PM2,5, причому кожні 10% зростання забруднення повітря пов'язане зі збільшенням стійкості до антибіотиків на 1,1%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВООЗ: 64% людей вважають, що застуду та грип можна вилікувати антибіотиками