Зберігся з часів дитинства Тараса Шевченка: двохсотлітній вітряк оновили на Черкащині

Зберігся з часів дитинства Тараса Шевченка: двохсотлітній вітряк оновили на Черкащині

Київ  •  УНН

29 грудня 2023, 09:37 • 24551 перегляди

Read in English

Двохсотлітній вітряк оновили на Черкащині

Відремонтований двохсотлітній вітряк у Національному заповіднику "Батьківщина Тараса Шевченка", що в селі Шевченкове на Черкащині. Будищанський вітряк - об'єкт культурної спадщини Черкащини: єдиний, що зберігся з 28, які діяли у Шевченковому за часів дитинства Тараса Шевченка, та виготовлений за унікальною голландською технологією, де рухома тільки вежа, передає УНН.

"Цей вітряк знаходиться на найвищій точці поміж селами, де пройшло дитинство Кобзаря - Моринці, Керелівка, Будище. Неподалік урочище, про яке він згадує в поемі "Гайдамаки", тут він пас ягнята за селом. Це стежки й місця дитинства Кобзаря. У нас з нашими партнерами є мрія не лише зберегти, а й відновити пам'ятку культури, щоб показати наступним поколінням, як взагалі із зерна народжується борошно. Раніше млини були центрами комунікації", - розповіла Людмила Шевченко, директорка Національного заповідника "Батьківщина Тараса Шевченка".

Благодійний фонд "МХП-Громаді" профінансував перший етап ремонтних робіт - відновлення крил цього унікального вітряка, які за останні 20 років змінювалися понад 10 разів через пошкодження сильними буревіями. Цього разу крила до вітряка виготовили з міцного якісного дуба.

"Для нас важливо зберігати пам’ятки культурної спадщини, тому що через них люди дізнаються про своє минуле та формують майбутнє. У музеї відбувається дуже багато екскурсій, відвідувачі знайомляться з історією, культурою та особливостями побуту предків", - каже Тетяна Волочай, директорка БФ "МХП-Громаді".

Image

На екскурсію до вітряка та Національного  заповідника "Батьківщина Тараса Шевченка" запросили дітей військовослужбовців з Черкащини. 

"Компанія МХП є стратегічним партнером Фонду "МХП-Громаді". Й одним з пріоритетних векторів нашої діяльності є підтримка культури. Зараз той історичний момент, коли ми маємо розказати нашим дітям про українські традиції та цінності. І найкраще це можна зробити через об’єкти культурної спадщини. Приміром, на цих землях формувалася свідомість Тараса Шевченка, його волелюбство та незламність", - вважає Павло Мороз, директор департаменту корпоративної та соціальної відповідальності МХП. 

Image

Понад 50 дітей з родин захисників України змогли цього дня побачити і вітряк, й інші об’єкти заповідника. Ініціативу реалізували за підтримки  ГО "Чужих бід не буває". 

"Ми отримали запити на емоційне розвантаження та відпочинок. Особливо для дітей. Тому й спрямували ресурс на організацію для них змістовних екскурсій, майстер-класів, цікавих заходів. Нашим дітям відбудовувати та розвивати країну після війни. У цей складний час ми маємо створити їм підґрунтя для розвитку свого потенціалу та зберегти емоційне й ментальне здоров’я. Такі заходи стануть традиційними", - зауважив Іван Полудень, керівник ГО "Чужих бід не буває". 

Арсен з Новоселицької філії Катеринопільського ліцею №1 на екскурсію до вітряка приїхав разом із меншою сестричкою. Батько дітей нещодавно повернувся з війни, і це, за їх словами, була найбільша радість у їхній родині. 

"Я вперше в житті побачив такий вітряк. Дивитися на нього на картинці і вживу - це різне. Мені дуже сподобалася його будова. Він такий височезний і міцний", - каже Арсен. 

Image

Проєктний менеджмент здійснила команда ГО "Екологічний Рух Черкащини": історико-краєзнавчі дослідження, вивчення технологій, залучення необхідних фахівців та техніки, монтажні роботи.

"Цей вітряк має унікальну особливість, він виконаний за голландською технологією, де рухома лише одна вежа. Сам мельник міг повернути вежу відповідно до напряму вітру. Щоб відтворити дію поворотного механізму, наші фахівці відвідали Музей Петра Калнишевського на Сумщині. Вивчили технологію. А вже місцеві умільці виконали всі ремонтні роботи з реконструкції крил",  — розповів Вадим Льошенко, керівник ГО "Екологічний рух Черкащини".

У планах музейників та партнерів ще відреставрувати стіни вітряка відповідно до історичних довідок.